płyny eksploatacyjne

Płyny eksploatacyjne

Większość kierowców pamięta o sprawdzaniu poziomu i wymianie oleju. Jednak płyny eksploatacyjne mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy, to nie tylko olej silnikowy. Równie ważną rolę odgrywa płyn hamulcowy, płyn chłodzący, płyn do spryskiwaczy i AdBlue. Za co odpowiadają te płyny, kiedy należy je wymieniać i czy ich jakość ma znaczenie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kontrola i wymiana płynu hamulcowego to warunek bezpiecznego hamowania.

Właściwy poziom płynu hamulcowego wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo osób podróżujących autem. Ten oddziałuje na sprawność układu hamowania, który bez płynu może po prostu nie zadziałać w odpowiednim momencie. Sprawdzanie stanu płynu hamulcowego to proste zadanie. Otwórz maskę, zlokalizuj zbiornik z płynem hamulcowym – ten najczęściej znajduje się w pobliżu akumulatora, a następnie sprawdź jego poziom na miarce MAX – MIN. Jeśli nic nie widzisz, możesz otworzyć zbiornik i zaświecić latarkę. Dzięki temu łatwiej dojrzysz poziom płynu w zbiorniczku.

Polecany płyn hamulcowy to DOT 4 Shell, który spełnia wszelkie normy międzynarodowe oraz jest w pełni kompatybilny z innymi płynami dostępnymi na rynku. Ten nadaje się do użytkowania we wszystkich systemach hamulcowych w pojazdach. DOT 4 ESL Shell o pojemności 500 ml doskonale nadaje się do układów hamulcowych z ABS i elektroniczną kontrolą trakcji. Przekracza międzynarodowe normy, co sprawia, że jego użytkowanie daje gwarancję bezpieczeństwa podczas każdej podróży.

Wymiana płynu hamulcowego zalecana jest średnio raz do roku, a minimum co 2-3 lata lub po prostu podczas wymiany innych płynów eksploatacyjnych samochodu. Możesz to zrobić także wtedy, kiedy wymieniasz klocki i tarcze hamulcowe w swoim pojeździe. Niezależnie od marki auta zawsze warto wybierać jak najlepsze i polecane płyny hamulcowe dostępne na rynku.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Kontrola i wymiana płynu hamulcowego – warunek bezpiecznego hamowania.

Płyn chłodniczy w samochodzie – kiedy go wymienić i jak sprawdzić poziom?

Płyn chłodniczy to dość istotna substancja w układzie chłodniczym każdego pojazdu poruszającego się po drogach. Bez niego silnik nie miałby odpowiedniego chłodzenia, to mogłoby skutkować jego przegrzaniem i całkowitym unieruchomieniem auta. Poziom płynu chłodniczego sprawdzisz bezpośrednio na zbiorniku pod maską samochodu – na zbiorniku znajduje się miarka MAX – MIN, która określa czy ilość substancji jest prawidłowa. Jeśli płynu chłodniczego jest zbyt mało – dolej go zgodnie ze specyfikacją pojazdu. 

Rynek płynów chłodzących jest dość rozbudowany, a co za tym idzie do wyboru mamy następujące substancje chłodnicze z oznaczeniami:

  • G11,
  • G12,
  • G12+,
  • G12++,
  • G13.

Więcej na temat oznaczeń płynów chłodniczych znajdziesz w tym wpisie: Jak dobrać płyn chłodniczy?

Możesz wybrać płyn do chłodnic Shell, który ma przedłużone działanie ze względu na to, iż został stworzony na bazie glikolu monoetylenowego. Nie zawiera azotów oraz fosforanów i innych substancji, które mogłyby uszkodzić układ chłodniczy w samochodzie. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny płyn do chłodnic, koniecznie sprawdź, czy ten posiada atesty przodujących producentów samochodów. Płyny chłodnicze Kemetyl idealnie nadają się do użytkowania w autach Volkswagen, MAN, Mercedes-Benz oraz DAF.

Doskonałym wyborem są także płyny do chłodnic Glycocool, które są polecane przez wielu użytkowników samochodów. Nadają się do chłodnic różnego typu, a także tych wykonanych z aluminium. Dobrą opcją są też płyny do chłodnic Glycocool Longlife Premium 774 D-F Yellow. Te doskonale chronią układ chłodzenia i zapobiegają jego zamarzaniu i korozji, tak samo jak produkty marki Kemetyl używane w chłodnicach samochodowych. Płyny z nieco niższej półki mogą zawierać mocno ograniczony pakiet inhibitorów korozji, co pogorszy parametry chłodzące układu chłodzenia w pojeździe.

Wymiana płynu zalecana jest zawsze wtedy, kiedy uszkodzeniu ulegnie jeden z podzespołów układu chłodzenia np. chłodnica, a także wtedy, kiedy do płynu chłodniczego przedostaną się niepożądane substancje. Topowi producenci płynów chłodniczych zapewniają ich skuteczność przez setki tysięcy kilometrów – zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.

Sprawdź też artykuł: Jak dobrać płyn chłodniczy do samochodu oraz Bezpieczna podróż zaczyna się od sprawnego auta.

Artykuł sponsorowany